8 Mart neden dünya kadınlar günü olarak kutlanır ?

Birleşmiş Milletler tarafından 1977 yılında ilan edilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün geçmişi çok eskilere dayanıyor…

Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak için verdiği savaşın başlangıcı 8 Mart 1857 yılında  ABD’nin New York kentinde başladı. Konfeksiyon ve tekstil fabrikalarında çalışan 40.000 işçinin insanlık dışı çalışma koşullarına ve düşük ücrete karşı başlattığı grev, polisin saldırısıyla kanlı bitmiştir. Saldırı sırasında çıkan yangında çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı.
1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentinde toplanan 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında, Almanya Sosyal Demokrat Parti önderlerinden Clara Zetkin, bu yangında yaşamını yitiren 129 kadın işçi anısına 8 Mart gününün Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmasını önerdi. Kadın hakları hareketini, özellikle oy hakkını onurlandırmayı amaçlayan Kadınlar Günü önerisi oy birliği ile kabul edildi.
1975 yılında Dünya Kadınlar Yılı’nı ilan eden Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın tüm kadınlar için Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı. Kadınlara eşit hakların verilmesinin Dünya barışını güçlendireceği kabul edildi.
Böylece 8 Mart, dünyada kadınların yüzyıldır yürüttüğü özgürleşme mücadelesinin kutlandığı ve kadınların güncel taleplerinin ifade edildiği bir gün haline geldi.

İşte bu vahşetten sonra kadın günü ilan ediliyor ama hala değişen birşey yok şimdi gazetelerde, televizyonlarda, heryer de bir tecavüz,bir cinayet, bir kaçırılma haberiyle ve dahasıyla karşılaşıyoruz.Biz kadınlar sadece bir gün değil bir ömür boyu saygı, sevgi ve şefkatle kucaklanmalıyız. Bizler de gönülden haklarımız  için kenetlenmeli, birlik olmalıyız..

Tüm Kadınların 8 Mart Kadınlar Gününü Kutlarım Sevgilerimle…

Yorumlar

yorumlar

Powered by Facebook Comments