Canım yol arkadaşım çilek reçeli yapmıştı belki de bir ay oldu yollayalı :(( ama iş güç yüzünden bir türlü reçemizi giremedim.. İzmir’ e gelicekti ama sesi çıkmadı tarifimizi okursa bir iletişime geçsin :D Özledim şekerim seni bir sarılmak istiyorum sana..

Ellerine sağlık arkadaşım kaldıysa bir küçük kavanoz getir bari bana.. Bu sene taşınma telaşından reçel yapamadım :)

Su Yıldız Uysal ‘ a tarifi için teşekkür ederiz. Katılımlarının devamını bekliyoruz..

 

Çilek reçeli

çilek reçeli

 

 

MALZEMELER

  • 2 kilo çilek
  • 5 su bardağı şeker
  • 4 su bardağı su

HAZIRLANIŞI

  1. 5 su bardağı şekeri 4 su bardağı suya ekleyerek orta ateşte arada karıştırarak koyu bir şerbet elde edene kadar kaynatınız.
  2. Çilekleri ilk olarak iyice yıkıyoruz ve saplarını ayıklıyoruz. Eğer tane olarak atmak için büyükse bıcak yardımıyla 2 veya 3 parçaya bölerek bir kapta şerbet kaynayana kadar hazırlıyoruz.
  3. İyice kıvamlaşmış koyulaşmış şerbetimize çilekleri yavaş yavaş atıyoruz. ( Çilekleri çok karıştırmayın kaynama esnasında ezilmesin)
  4. Kaynama başlayan reçelimizde köpükleşme olucak ve bu köpükleri kaşık yardımıyla alıyoruz ki reçelimizde beyaz beyaz topaklar görüntüsü oluşmasın.
  5. Arada karıştırarak tüm çileklerin reçele kıvam vermesini sağlıyoruz.
  6. Kimileri sulu kimileri koyu sever reçeli yakşalık 15-20 dakika köpüklenmeden sonra kısık sayılcak bir ateşte pişirdiğinizde geri kalan kıvamı siz kendiniz nasıl seviyorsanız ayarlayabilirsiniz. Koyu seviyorsanız 10-15 dakika daha pişirebilirsiniz.
  7. Saklamak isterseniz direk ocaktan aldığınız reçeli kavonozlara koyarak kapaklarını sıcakken kapatıp soğuduğunda serin bir yerde saklayabilirsiniz…
  8. İsterseniz reçelin soğumasını bekleyip kaynar suda kaynattığınız kavanoz kapaklarını reçeli doldurmuş olduğunuz kavonaza sıcakken kapatıp serin bir yerde saklayabilirsiniz… ( Kayınvalidem’ den aldığım değişik bir reçel tarifidi kendim yaptım harika oldu denemenizi tavsiye ederim. )
  9. Tabi bir tutam sevgi eklemez iseniz reçeliniz ekşir buda dip not :D Afiyetler olsun

Yorumlar

yorumlar

Powered by Facebook Comments