Bizlere  Ceviz Hane sayfasından harika bir tarif gelmiş Cevizli Kokteyl Zeytin.. Daha önce zeytini binbir çeşit sosla denerdik ama böylesi bir tarifi hiç denemedim. İnanılmaz lezzetli ve estetik görünüyor.. Artık Pazar kahvaltılarımızın değişik lezzetlerine bir yenisi daha eklendi..

Ceviz Hane ufak da bir bilgi paylaşmış bizim için ;

Kahvaltı ve salatalarda tüketmeye alışkın olduğumuz zeytinin besleyici değeri oldukça yüksektir.Glisemik indeksinin sıfır olması nedeni ile en sağlıklı meyvelerden biridir.Ceviz de aynı şekilde, kendi ağacının meyvesi olması nedeni ile glisemik indeksi sıfırdır.

Bitkisel protein kaynağı olan zeytini mümkün olduğunca sık kullanıyoruz. Kahvaltı ve salataların haricinde aperatif olarak servis ediyoruz. Zeytini hiçbir işleme tabi tutmadan olduğu gibi servis edebilirsiniz ya da kokteyl zeytin tüketiyorsanız tercihinize göre aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz.

cevizli kokteyl zeytin tarifi

cevizli kokteyl zeytin tarifi

MALZEMELER

 • 1,5 su bardağı ceviz içi
 • 1,5 su bardağı ufalanmış bayat ekmek
 •  3 yumurta
 •  2 yemek kaşığı su
 •  1 su bardağı un
 • yeşil kokteyl zeytin (72 adet )

HAZIRLANIŞI

 1. Tercihinize göre cevizleri olduğu gibi ya da kavurarak kullanabilirsiniz. Kavurarak kullanmayı tercih ediyorsanız, bir sonraki aşamaya geçmeden önce cevizlerin oda sıcaklığına gelmesini bekleyiniz.
 2. Ceviz ve bayat ekmeği blendırınıza aktarın ve çalıştırın. Karışımı bir tabağa alın.
 3. Bir başka kapta yumurta ve suyu çırpın ve karışımı çukur bir tabağa alın.
 4. Unu bir tabağa aktarın.
 5. Önümüzde 3 adet karışım hazır olacak. Zeytinlerin suyunu süzün ve önce yumurta karışımına sonra una bulayın ve tekrar yumurta karışımına aktarın. Fazla olan yumurta karşımını zeytinden süzün ve sonrasında zeytinleri cevizli karışıma aktarın ve harmanlayın.
 6. Tüm zeytinleri aynı şekilde tamamen ceviz karışımı ile kaplanıncaya kadar devam edin.
 7.  Zeytinleri düz bir tabağa ya da fırın tepsisine aktarın ve buzdolabınızda 2 saat bekletin.
 8. 45 saniye süresince kızgın yağda kızartın ve kağıt havlu ile fazla yağını alarak sıcak olarak servis yapın. Afiyet Olsun.

 

 

Yorumlar

yorumlar

Powered by Facebook Comments